m

Vali Konağı Cad. No.8 Kat.5 Bizim Apt Nişantaşı İSTANBUL

0212 296 55 81

info@185.136.234.206

Search
Randevu ve iletişim için : 0212 296 55 81 ve 0532 507 45 45

Kimler Psikoterapi Yapabilir ?

Psikoterapi ruh sağlığı alanında rahatsızlık ve belirtiler hakkında eğitim almış ve üzerine psikoterapi çalışmalarını kabul görmüş merkezlerde tamamlamış uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Sonuçta psikoterapi çoğu kez tedavinin bir parçasıdır ve beyine yapılan bir müdahaledir. Dünya Sağlık Örgütü bu yüzden psikoterapilerin tıbbi bir girişim olduğunu belirtmiştir.

lineheight=”27″>Psikoterapi Aslında Tıbbi Bir Müdahaledir !

Beyin nöroplastik bir organdır.  Bireyin çocuklukta yaşadıkları ve günümüzde deneyimledikleri beyin kimyası ve biyolojisi üzerinde etkili olmaktadır. Yani yaşanan her türlü tecrübe aslında beyne yapılan bir tıbbi müdahale gibidir. Mesela bir panik hastası davranışçı tedavi ile beyindeki değişmiş metabolik aktivitesini normalleştirebilir. O yüzden tedavi amacıyla yapılan her türlü girişim psikoterapi dahil belli bir plan çerçevesinde gerçekleşmelidir. Dünya Sağlık Örgütü buradan haraketle psikoterapiyi bir tıbbı müdahale olarak tanımlamıştır. Rahatsızlıklar hakkın bilgi ve deneyimi olmayan insanların psikoterapi yapması istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu yüzden psikoterapi sürecine başlarken, kendimize bir psikoterapist seçerken ruh sağlığı ve rahatsızlıkları hakkında deneyimi ve yetkinliği olan, bu alanda eğitim almış insanları tercih etmek gereklidir.

Psikoterapiler Psikiyatri doktorları ve Uzman Klinik Psikologlar Tarafından Yapılmalıdır

Psikoterapiler klinik deneyimi olan uzman psikiyatri doktorları ve klinik psikologlar tarafından yapıldığında bireyin ruh sağlığı öncelik kazanmış olur. Hangi duygunun ve davranışın tedavi ile düzelebilecek bir davranış olduğu ancak bu alanda eğitim almış klinik tecrübesi olan uzmanlar tarafından anlaşılabilir. Ne yazık ki günümüzde insanları istismar eden, hatta şarlatan bir çok kimse internetin de getirdiği olanaklardan faydalanarak son derece kötü sonuçlara yol açmaktadır. İnsanlar bir doktora gitmenin duygusal ağırlığı ve damgalanma korkusu yüzünden kendi durumları daha basit ve kolay yoldan çözme yoluna yönelmektedir.

Günümüzde internetin yaygın kullanımı ile beraber yetkinliği ve yetkisi olmayan bir çok şarlatan psikoterapi, danışmanlık, koçluk gibi hizmet başlıkları ile bir sağlık meselesi olan psikiyatrik rahatsızlıkları tedavi edeceklerini öne sürmektedir. Sonuçta bir çok insanın yaşamı bu uygulamalardan ağır olumsuz sonuçlar içine girmektedir.